LOUČÍME SE S PODZIMEM

Na tento den jsme si naplánovali projektový den, který se vztahuje k PODZIMU a my se s ním rovnou loučíme, i když končí až 21. prosince. S rodiči jsme se domluvili, že děti přijdou v barevném oblečení (v jedné barvě), budou symbolizovat listy stromů. Děti to pojaly opravdu zodpovědně, ve třídě jsme měli spoustu barevných listí (červené, zelené, hnědé, ale i různé odstíny), takto děti zůstaly po celou dobu vyučování. S PODZIMEM jsme si krásně užili hodinu čtení, psaní, počítání a pracovní výchovu. Jeli jsme podle rozvrhu hodinu a PODZIM jsme propojili s danými předměty. Děti pracovaly samostatně a ve dvou skupinách (kluci, holky), moc se jim to líbilo.

Nejdříve jsme si připomněli symbol podzimu – jablíčko, krátce jsme si o něm popovídali, poté jsme s dětmi pracovali s pracovním listem, kde děti měly předtištěný text, který opisovaly psacím písmem, šlo o známý text (Měla babka čtyři jabka). Po zapsání jsme si četli zajímavé pranostiky z kartiček a interaktivní tabule, týkaly se podzimu. Novými informacemi jsme si rozšířili slovní zásobu a vybarvováním jsme si procvičili jemnou motoriku.

Podzim je jedno ze čtyř období. Je přechodem mezi létem a zimou. Začíná podzimní rovnodenností, na severní polokouli 23. října, na jižní 21. března a končí zimním slunovratem 21. prosince. Podzim je dále obdobím sklizně úrody, sběrem ovoce, přípravou na dlouhou a náročnou zimu. Sluníčko ztrácí svou sílu. Zkracují se dny, často prší, ochlazuje se. Podzim také vytváří v přírodě krásné barevné scenérie, které nezůstávají bez zájmů lidí. Tyto listy se barví do oranžova, červan, žluta ..., listy opadávají, aby strom měl dostatek mízy pro sebe.

Lucie Kusáková, Petra Kovářová

Poslední změna: 20.12.2022 - 12:04