Hromadné třídní schůzky

• 1. stupeň - od 15:00 do 17:00
  • 2. stupeň - od 15:30 do 17:00
Vratimov 23. 4., Horní Datyně 25. 4.
Masopust – karneval ve školní družině

Masopust je období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody. Slavení masopustu může mít různé podoby. Jinak ho prožívají lidé na venkově a jinak ve městě. Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Toto veselí končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzváni, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst. Dnes se již asi na většině míst neslaví masopust v takovém rozsahu, jako tomu bylo dříve,i když se tradice přibližuje. Většina z nás se v této době účastní nějakého karnevalu nebo průvodu maškar. A tak si tradici masopustu přiblížily i děti naší školní družiny.

Během celého měsíce února se mohly děti seznámit pomocí vlastních prožitků se starými lidovými zvyky a tradicemi. Připomněli jsme si téměř zapomenutý lidový svátek Masopustu. Cílem bylo dětem přiblížit lidové tradice v tomto období a společně prožít radost a veselí. Děti se seznamovaly s typickými masopustními postavami z masopustního průvodu, vyplňovaly PL, vytvářely papírové postavičky klaunů a vyráběly papírové masky, které využily na karnevalu. Maškarní zábava, která byla vyvrcholením masopustních aktivit s dětmi, propukla ve středu 22. 2. v tělocvičně naší školy. Sešla se zde velká spousta nádherných masek, soutěžili jsme, tančili, hráli jsme hry a užívali jsme si přítomnosti jeden druhého. Celá akce byla velmi vydařená a děti si karnevalové odpoledne velmi užily, kromě drobných odměn a diplomů si domů odnesly i mnoho zážitků. Kladně hodnotíme spolupráci starších kamarádů deváťáků, kteří se spolu s námi podíleli na programu. Celý den se nesl v duchu radostné atmosféry a veselí. Rodičům patří poděkování za přípravu kostýmů, doma upečených koblihů, koláčů a cupcakerů na kterých si všichni náramně pochutnali. Již teď se těšíme na veselý karneval v příštím školním roce.

Za organizační tým: A. Slonková a Kamila Trčková

Poslední změna: 21.03.2023 - 08:41