Výročí školy v Horních Datyních – 150 let

Datyňská školička je malá, rodinná a na první pohled možná nenápadná. Na každý další pohled ovšem za ohlédnutí rozhodně stojí, a proto byl první částí oslav DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ přímo v budově školy, kde byly k vidění nejen žákovské práce a třídy, jak je známe dnes, ale také historická třída se všemi náležitostmi, které zapůjčilo Šenovské muzeum. Za krásné panenky, které byly oblečeny v kroji z oblasti Valašska i Moravy a představují nám lidové umění, jež uchováváme po generace, vděčíme paní ředitelce Simoně Slavíkové, paní Janě Štrbačkové a její dceři Heleně z Hovězí. Za poskytnutí historických materiálů souvisejících s datyňskou školou děkujeme také knihovně Horní Datyně a panu Vladimíru Kuchařovi, který v této části oslav rovněž osobně působil a hrál na kytaru. Návštěvníci si mohli školu nejen prohlédnout, ale zapojit se také do hlasování o nejhezčí výkres v žákovské soutěži Já a moje škola.

Druhou částí oslav bylo VYSTOUPENÍ ŽÁKŮ ZŠ Horní Datyně ve zdejším kulturním domě. Stejně jako v povídce anglického spisovatele Charlese Dickense (jehož Vánoční koledou jsme se nechali inspirovat), také v tomto vystoupení navštívili diváky 3 duchové – duchové Vánoc a událostí naší datyňské školy. S čísly dětí jsme tak měli možnost vrátit se do minulosti školy, poznat něco z její současnosti nebo nahlédnout do budoucnosti. K vidění byla čísla taneční, pěvecká, recitační nebo scénka Uhelné prázdniny, se kterou si žáci zvláště vyhráli. Akce v kulturním domě byla zakončena tanečním vystoupením všech žáků školy ZŠ Horní Datyně pod vedením Patricka Jurdice a jeho vídeňské taneční školy DANC´IN SCHOOLS. Rodiče a hosté tak mohli vidět malou ukázku tanečního projektu, který vyvrcholil dne 15. 12. v havířovské hale Slávie.

Naše škola se může pyšnit vynikající dlouhodobou spolupráci s partnerskou školou v Polsku – Drogomyśl (Strumień). Zástupci této školy se přijeli osobně podívat a v kulturním domě poděkovali paní ředitelce Darji Kuchařové. Když se vrátíme k významu slova koleda, v našich oslavách se dal najít skutečně nejeden. Vánoční písně zazněly, obcházení budovy školy se uskutečnilo a náš cíl – odměnit se škole a poděkovat za to, že je již 150 let místem, kde se setkává vědění s neznalostí a možností objevovat svět, kde se setkává chyba s porozuměním a možností posunout se dále, tak byl naplněn. Děkujeme škole a všem, díky kterým máme také v malé vesničce Horní Datyně možnost vzdělávat se! Velký dík patří obětavému kolektivu školy Horní Datyně, Klubu rodičů a přátel školy, Střední škole prof. Zdeňka Matějčka, odloučenému pracovišti Klimkovice, panu Kamilu Hrabcovi, paní Renatě Hovjacké, Vratimovským službám a městu Vratimov. Na závěr bych chtěla popřát naší školičce, aby byla vždycky chloubou našeho města, aby se z tříd nesla upřímná dětská radost, pohoda a bezelstný smích, aby zde děti získávaly vědomosti, vzdělání a začínaly se formovat ty nejčistší lidské hodnoty, aby i po dlouhých letech naše škola VŠEM připomínala krásné a bezstarostné dětství.

Bez skvělého vratimovského a datyňského kolektivu by tato velkolepá událost ovšem nevznikla. Proto děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli a nesou na ni zásluhy.

Za kolektiv ZŠ Horní Datyně a ZŠ Vratimov Mgr. Zuzana Kolkop Tvardková

Poslední změna: 08.01.2024 - 11:50