Zápis do 1. ročníku 2024/2025 (Vratimov i Horní Datyně)

Pátek 5. dubna 2024

Canisterapie ve školní družině

Ve třech středečních termínech mohla naše školní družina se dvěma pejsky, fenkami Darci a Nelinkou absolvovat canisterapii na pavilóně.

Pojem Canisterapie je složen ze slov ,,Canis´´ - pes a ,,terapie´´ - léčení. Existuje však mnoho způsobů jeho překladu: ,,Canisterapie je léčba lidské duše psí láskou´´ ( L.Gajdová ).

,,Canisterapie je způsobeb terapie, která využívá pozitivního působení na zdraví člověka.´´ Pes už svou přítomností dokáže vyvolat náladu všude tam, kde je jí dostatek.

Ve světě se Canisterapie rozvinula převážně v 50.letech 20.stolení. U nás se začala pořádně rozvíjet po roce 1990. Sociologové si totiž před lety všimli, že péče o domácí zvířectvo zvýhodňuje nejen životní styl,ale i zdravotní stav venkovanů ve srovnání se stejně starými občany ve městech. Psychologé, psychiatři a neurofyziologové využili tyto poznatky a zavedli již před více než patnácti lety do režimu dne cílevědomý a pravidelný kontakt se živými zvířaty jako součást komplexní léčby nemocí ve stáří. V dnešní době se Canisterapie používá především k řešení problémů psychologických, citových, sociálně-integračních.

Fenka retrívra Nelinka a fenka Darsi belgického ovčáka, udělaly radost ve všech odděleních školní družinky. Děti si pejsky hladily a také kladly velkou spoustu dotazů spojených s péčí o ně. Doufáme, že si děti pejsků užily, a že se dozvěděly spoustu užitečných informací. Pro mladšího z pejsků Darsi, byla návštěva dětí na pavilóně premiérou, jelikož měla čerstvé zkoušky na Canisterapii a zvládla je spolu s dětmi na výbornou. Děti si pro pejsky nachystaly spoustu pamlsků, které poté předaly dospělému doprovodu paní Silvě Konečné a její dceři.

Paní Konečná je dlouholetou členkou kynologické organizace, kde se od roku 2008 věnovala výcviku psů. Canisterapii se věnuje od roku 2011. Nyní poslední dva roky společně se svou dcerou Eliškou navštěvují spoustu ostravských škol s programem Canisterapie.. Dnes paní Konečná provádí sama dozor nad začínajícími týmy ( člověk + pes ).

Paní Konečné a její dceři moc děkujeme a těšíme se na další návštěvu v příštím školním roce.

Za ŠD vychovatelky Mgr. Dagmar Demběcová a Bc. Alena Slonková.

Poslední změna: 11.03.2020 - 09:32

Hasík